FASCINATION ABOUT ODKLEJANIE SIATKóWKI

Fascination About odklejanie siatkówki

Fascination About odklejanie siatkówki

Blog Article

Siatkówka oka to cienka, błoniasta struktura zbudowana z komórek nerwowych i barwnikowych. Składa się z 10 warstw. Jedną z nich jest warstwa receptorowa złożona z czopków i pręcików pozwalających na przekształcanie światła w impulsy elektryczne.

W wyniku tego procesu mogą powstać przedarcia siatkówki, które pozwalają płynowi na przedostanie się pod siatkówkę, co prowadzi do odwarstwienia.

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku troubleów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Po krótkiej rozmowie z pacjentem lekarz przystępuje do badania fizykalnego. Za pomocą oftalmoskopu (instrument zaopatrzony w źródło światła i powiększającą soczewkę) jest on w stanie oglądać siatkówkę i identyfikować otwory, przedarcia i odwarstwienie.

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa.

Ma negatywny wpływ more info na działanie nerwu wzrokowego oraz zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe, co może pogłębiać chorobę.

Nie wszystkie stwierdzone podczas badania otwory lub zwyrodnienia siatkówki wymagają podjęcia natychmiastowego działania. Przy prawidłowym ciele szklistym większość małych otworów ulegnie samoistnemu zamknięciu, nie stanowiąc zagrożenia dla pacjenta.

Siatkówka to wewnętrzna wyściółka gałki ocznej, która jest najbardziej znana z tego , że zawiera światłoczułe receptory, które są głównym funkcjonalnym elementem zmysłu wzroku. Ma kilka warstw, aby umożliwić mu wypełnienie swojej funkcji:

Nie przegap Pełne antyoksydantów i dobre dla serca. Te "orzechy" są idealną przekąską Te ćwiczenia pomagają pozbyć się cellulitu.

1. Wszczepy mające postać gąbki lub taśmy silikonowej (taśmy są używane zwłaszcza w przypadkach licznych zwyrodnień kraciastych i otworów zajmujących ponad połowę siatkówki oraz przy bardzo rozległych odwarstwieniach). Ich celem jest wgłobienie ściany gałki ocznej, przez co możliwe jest zbliżenie nabłonka barwnikowego z odwarstwioną częścią siatkówki.

Wewnętrzna błona graniczna styka się z ciałem szklistym, galaretowatą substancją wypełniającą tylny odcinek gałki ocznej. Siatkówka ma własne ukrwienie pochodzące z tętnicy siatkówkowej, która odżywia warstwy wewnętrzne. Jednak zewnętrzne warstwy siatkówki polegają na wysoce unaczynionej naczyniówce (środkowa warstwa oka) w zakresie dopływu krwi.

Z tego powodu, w razie jakichkolwiek wątpliwości co do kondycji naszego wzroku, powinniśmy szybko skontaktować się ze specjalistą. Na tego typu wizycie, przeprowadza on wywiad z pacjentem, a następnie wykonuje badanie fizykalne.

W sytuacji, gdy ciało szkliste okazuje się być nieprzezroczyste, co może być spowodowane na przykład wylewem krwi, wykonywane jest badanie USG.

Odwarstwienie siatkówki zaczyna się, gdy warstwy siatkówki oddzielają się od ścian gałki ocznej. Wnętrze gałki ocznej może wówczas wypełnić się płynem, co prowadzi do pogorszenia widzenia.

Report this page